روابط ایران و عراق

عراق، دومین واردکننده کالاهای ایرانی با حدود 5/9 میلیارد دلار

عراق، دومین واردکننده کالاهای ایرانی با حدود 5/9 میلیارد دلار

فرزاد پیلتن، مدیر دفتر امور عرب و آفریقا در سازمان توسعه‌ی تجارت ایران، اعلام کرد که عراق در مدت 9 ماه برای دوره‌ی 20 مارس تا 20 دسامبر سال گذشته، در رتبه‌ی دوم در لیست بازارهای صادراتی کالا با ارزش 5/9 میلیارد دلار قرار دارد.

به گزارش عراق یار ، این مقام ایرانی اظهار داشت که صادرات به عراق حدود 20 میلیون تن را ثبت کرده‌است که سالانه رشد 7 درصدی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بازار عراق در مدت 9 ماه گذشته حدود 23/6 درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌است و در بین کشورهای همسایه مقام اول و در بازارهای صادراتی مقام دوم را دارد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین کالاهای صادراتی غیرنفتی آهن، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی، قطعات یدکی توربین بخار، اوره، پلاستیک، سیمان، مواد غذایی، شیرینی، خربزه و کولرهای آبی است.

وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین موانعی که صادرات ایران به عراق در سال مالی (با شروع 20 مارس 2020) با آن روبه‌رو شده‌است، تعطیلی بنادر و بازارهای مرزی برای حدود 3 ماه و ایجاد اختلال در برگزاری نمایشگاه‌ها و مبادله‌ی هیأت‌های نمایشی به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین محدودیت‌های صادراتی در زمینه‌ی فولاد و تشدید واردات محصولات کشاورزی توسط عراق است و کاهش صادرات محصولات لبنی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید