روابط ایران و عراق

اجرای طرح هوشمندسازی کنترل نوار مرزی با استقاده از فنس‌های الکتریکی در استان کردستان

اجرای طرح هوشمندسازی کنترل نوار مرزی با استقاده از فنس‌های الکتریکی در استان کردستان

سرهنگ محمدعارف سپهری در سنندج به فلسفه مرزبانی پرداخت و اظهار داشت: باید مرزهای استان کردستان همواره حفظ و رها نشود و در این راستا به صورت شبانه‌روزی تلاش کرده و جزو وظایف ماست.

به گزارش عراق یار به نقل از تسنیم، وی حفاظت و حراست از نوار مرزی را از وظایف اصلی مرزبانان برشمرد و گفت: کنترل مرز هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود چراکه علاوه‌بر دفاع از مرزها، از آنسوی مرز دیده‌بانی کرده و تحرکات دشمن را رصد و پایش می‌کنیم،
سرپرست مرزبانی استان کردستان از انعقاد قرارداد 1975 مرزبانی ایران با کشور عراق برای کنترل مرز مشترک خبر داد و افزود: بخشی از تعهدات این قرارداد مربوط به کلانتران مرز بوده که دو طرف افرادی را به عنوان مرزبان و کلانتر مرز و محدوده مرزبانی تعیین کرده که این افراد وظیفه حراست از شعاع 15کیلومتر از نقطه صفر به طرفین را برعهده دارند.
وی تصریح کرد: مرزبان و کلانتر منتخب علاوه‌بر حکمی که از سوی فرماندهی انتظامی و مرزبانی گرفته، به عنوان نماینده دولت نیز از وزیر امور خارجه حکم گرفته و در شعاع 15 کیلومتری اختیار داشته که در صورت اختلاف مابین مرزنشینان دوطرف در بخش‌های مختلف کشاورزی، اراضی، دامداری جلساتی برگزار و موضوع را حل و فصل خواهند کرد.
سپهری از پیگیری اجرای قراردادها و پروتکل‌های مرزی در قالب قرارداد 1975 مابین ایران و عراق خبر داد و بیان داشت: در این قرارداد کنترل مرز برعهده دو طرف بوده به طوری‌که اگر مرزبان ایرانی در یک جایی در انجام وظیفه خود کوتاهی کند، کلانتران مرز کشور عراق ورود کرده و به صورت روتین هرسه ماه یکبار جلساتی در حوزه عملیات‌های مشترک برگزار خواهد شد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه از سال 93 بحث انسداد مرزهای استان مطرح شده است، عنوان کرد: در همان سال انسداد فیزیکی مرز به صورت سیم خاردار دوجداره آغاز و حدود 38.5 کیلومتر از 227 کیلومتر مرز مشترک با عراق انجام شد اما بعد از آن اتفاقی نیفتاد اعتبارش از سوی دولت تأمین نشد.
سرپرست مرزبانی استان کردستان با تأکید بر اینکه باید در حوزه انسداد فیزیکی مرز کار انجام شود، خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر به دلیل مطرح شدن طرح هوشمندسازی، پیگیری‌های زیادی انجام شده و خوشبختانه جلسات و تفاهماتی برای انسداد فیزیکی برگزار و صورت گرفته و امیدواریم به زودی تا محل مورد نظر تکمیل شود.
وی عنوان کرد: امروز معتقدیم که با توجه به بحث هوشمندسازی، دیگر انسداد فیزیکی به صورت سیم‌خاردار در مرز به صلاح نیست چراکه بعد از مدتی از بارش برف و باران تخریب و نیاز به مراقب و نگهداری دارد، با توجه به شرایط جامعه و وضعیت فرهنگی، هم‌اکنون کنترل هوشمند مرز در دستور کار قرار گرفته و اتفاقات خوبی در مرزهای استان نیز افتاده است.
سرپرست مرزبانی استان کردستان با بیان اینکه در طرح هوشمندسازی کنترل نوار مرزی از فنس‌های الکتریکی، کنترل اپتیکی، دوربین‌های متعدد چهره‌زن، دید در شب و پلاک‌خوان استفاده می‌شود، گفت: باکوچک‌ترین تحرک، تجهیزات نصب شده آلارم داده و سپس با استفاده از تجهیزات پهبادی، سیستم‌های الکترونیکی و تجهیزات به روز و نوین با متجاوزان مرزی برخورد قاطع کرده و تشخیص غلطی در کار نیست.
سپهری در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه علاوه بر دفاع از مرزها، استیفای حقوق مرزنشینان از جمله وظایفمان بوده که مطالبات آنان را از دولت پیگیری خواهیم کرد، یادآور شد: خوشبختانه ارتباط خوبی مابین مرزبانی و مردم روستاهای مرزی کردستان برقرار بوده و مرزنشینان در سایه امنیت پایدار مشغول زندگی، کشاورزی و دامداری هستند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید